Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić masło klarowane w domu, nie szukaj dalej. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez proste kroki przygotowania tego złocistego i aromatycznego składnika.

Począwszy od wyboru odpowiedniego masła, a skończywszy na procesie jego klarowania, dostarczymy ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby bez obaw przygotować masło klarowane we własnej kuchni. Przygotuj się na wzbogacenie swoich kulinarnych kreacji o ten niezbędny składnik. Zobacz też Czym można zastąpić masło?

Co to jest masło klarowane?

Masło klarowane, znane również jako ghee, to pochodna masła, która powstaje poprzez oddzielenie mlecznych składników od tłuszczu. Proces klarowania eliminuje wodę, białka i cukry, pozostawiając jedynie czysty tłuszcz, co daje charakterystyczny orzechowy smak.

W naszym sklepie Mamyito.pl oferujemy wysokiej jakości masło klarowane, które doskonale nadaje się do smażenia, pieczenia i dodawania do dań kuchni hinduskiej. Odkryj jego wyjątkowy smak i wszechstronne zastosowanie w naszym asortymencie spożywczym online.

Do czego wykorzystuje się masło klarowane?

Masło klarowane, znane również jako ghee, to powszechnie wykorzystany składnik w kuchni, który świetnie nadaje się do różnych celów. Oto kilka zastosowań:

 • Smażenie potraw: Dzięki swojemu wysokiemu punktowi dymienia, masło klarowane doskonale nadaje się do smażenia potraw, zapewniając idealne wysmażenie bez ryzyka spalenia.
 • Przygotowywanie sosów: Jego delikatny smak i konsystencja sprawiają, że masło klarowane jest idealnym składnikiem do przygotowywania różnorodnych sosów, nadając im bogatszy smak.
 • Dania głęboko smażone: Masło klarowane może być wykorzystane do głębokiego smażenia potraw, a jego wyjątkowy smak nadaje potrawom niepowtarzalny aromat.

Zalety masła klarowanego

Korzyści z używania masła klarowanego są liczne i warto je znać, zwłaszcza w kontekście zdrowej kuchni.

 • Korzyści zdrowotne: Masło klarowane zawiera niewielką ilość laktozy i kazeiny, co czyni je odpowiednim dla osób z nietolerancją laktozy. Dodatkowo, jest bogate w koniugowany kwas linolowy (CLA), który ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca.
 • Właściwości przeciwzapalne: Dzięki obecności kwasu masłowego, masło klarowane posiada właściwości przeciwzapalne, co może być korzystne dla osób borykających się z różnymi stanami zapalnymi.
 • Bogactwo witamin: Masło klarowane jest również źródłem witamin A, D, E i K, które są niezbędne dla zachowania zdrowia skóry, wzmacniania układu odpornościowego i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
 • Wysoka temperatura dymienia: To jest dobre do gotowania! Masło klarowane ma wysoką temperaturę dymienia do 250°C, co czyni je idealnym do smażenia, pieczenia i grillowania.
 • Długi okres przechowywania: Masło klarowane można przechowywać w lodówce nawet do 6 miesięcy, co sprawia, że jest to produkt o długim okresie przydatności.

Wprowadzając masło klarowane do diety, można cieszyć się jego bogactwem składników odżywczych, które korzystnie wpłyną na organizm.

Jak zrobić masło klarowane?

Prawdopodobnie słyszałeś o maśle klarowanym i jego wielu zastosowaniach kulinarnych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zrobić masło klarowane, to dobrze trafiłeś. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym szefem kuchni, czy odważnym domowym kucharzem, opanowanie sztuki klarowania masła może przenieść Twoje potrawy na wyższy poziom. Czytaj dalej, aby nauczyć się tej prostej, ale niezbędnej techniki.

Instrukcje krok po kroku

Klarowanie masła to proces, podczas którego masło jest podgrzewane, aby oddzielić się od niego wody i białka mlecznego. Oto krok po kroku jak to zrobić:

 1. Umieść masło w rondlu i zagotuj na wolnym ogniu.
 2. Gdy masło się roztopi, powierzchnia pokryje się pianą. Zbierz ją łyżką.
 3. Pozostaw masło na ogniu i gotuj przez około 10-15 minut, aż zobaczysz, że białe mleczko osiada na dnie a na wierzchu pozostanie klarowane masło.
 4. Ostudź masło klarowane i delikatnie przecedź przez gazę, aby usunąć pozostałe białe osady.
 5. Przechowuj masło klarowane w szczelnym pojemniku w lodówce.

Masło klarowane jest popularne w kuchni zdrowego odżywiania, ponieważ usuwając wodę i białka, ma dłuższy czas przechowywania, wyższy punkt dymienia i jest bardziej wytrzymałe podczas smażenia. Możemy polecić nasze organiczne masło klarowane dla tych, którzy chcą cieszyć się zdrową i smaczną kuchnią.

Jak zrobić masło klarowane

Masło klarowane a nietolerancja laktozy

Masło klarowane, znane również jako ghee, odgrywa kluczową rolę w diecie osób z nietolerancją laktozy. W procesie klarowania, masło jest podgrzewane, a następnie usuwane są z niego białka mleka i woda, co sprawia, że jest to idealna opcja dla tych, którzy nie tolerują laktozy. To wyjątkowe masło posiada bogaty, orzechowy smak i ma wysoki punkt dymienia, co sprawia, że jest idealne do smażenia. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości masło klarowane, które przyczyni się do zrównoważonej i smacznej diety dla osób z nietolerancją laktozy.

Dlaczego masło klarowane jest odpowiednią alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy?

Masło klarowane stanowi doskonałą alternatywę dla osób z nietolerancją laktozy z kilku powodów:

 • Niska zawartość laktozy: Proces klarowania masła usuwa większość laktozy, co sprawia, że jest to doskonała opcja dla osób nietolerancyjnych. W porównaniu do zwykłego masła, masło klarowane zawiera znacznie mniej laktozy, co zmniejsza ryzyko reakcji nietolerancji.
 • Brak alergenów: Po klarowaniu masła, alergeny obecne w innych produktach mlecznych zostają usunięte, co oznacza, że masło klarowane jest bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy. Można cieszyć się smakiem masła bez obaw o niepożądane reakcje alergiczne.
 • Korzyści zdrowotne: Masło klarowane jest również związane z korzyściami zdrowotnymi. Zawiera więcej skoncentrowanych składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, E i K, oraz ma wyższy punkt dymienia podczas gotowania, co oznacza, że jest bardziej stabilne termicznie.

Wydaje się, że masło klarowane jest zatem doskonałą alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy, nie tylko ze względu na niską zawartość laktozy, ale także z uwagi na brak alergenów oraz korzyści zdrowotne związane z jego spożywaniem.

Jakie wady ma masło klarowane?

Masło klarowane, pomimo swojego wyjątkowego smaku i użyteczności w kuchni, ma niestety swoje wady. Zawiera ono tłuszcze nasycone, które mogą prowadzić do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu we krwi, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca. Ten rodzaj tłuszczu jest obecny w masle klarowanym ze względu na proces usunięcia wody i białka, pozostawiając głównie tłuszcz.

Spożywanie masła klarowanego w nadmiarze może prowadzić do szeregu negatywnych skutków dla zdrowia. Może to objawiać się zwiększonym ryzykiem otyłości, podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, a także zwiększeniem ryzyka wystąpienia problemów z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego ważne jest, aby spożywać masło klarowane z umiarem, szczególnie jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowej diety.

Mając na uwadze powyższe, chociaż masło klarowane ma swoje wady, warto pamiętać, że w zdrowej diecie wszystko z umiarem. W naszym sklepie mamy szeroki wybór alternatyw, które mogą zastąpić masło klarowane – od zdrowszych tłuszczów roślinnych po oliwy ziołowe i orzechowe, które pozwolą cieszyć się smakiem bez obawy o negatywne skutki dla zdrowia.