Niedziele handlowe są terminem, który wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji w społeczeństwie. To dzień, który dla niektórych jest okazją do wygodnych zakupów, a dla innych wolnym dniem przeznaczonym na rodzinne spotkania i wypoczynek.

W Polsce obowiązują specjalne przepisy regulujące handel w niedziele, co wywołuje wiele pytań dotyczących tych dni oraz związanych z nimi ograniczeń. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę są niedziele handlowe i kiedy wypadają.

Czym są handlowe i niehandlowe niedziele?

W Polsce obowiązują przepisy dotyczące niedziel handlowych i niehandlowych, wprowadzone w 2018 roku. Niedziele handlowe obejmują pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, oraz dodatkowo dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą. W pozostałe niedziele obowiązuje zakaz handlu, chociaż istnieje lista wyjątków, takich jak stacje benzynowe, kwiaciarnie, czy sklepy z pamiątkami.

Za złamanie przepisów dotyczących handlu w niedzielę przewidziane są kary finansowe, które mogą dotknąć zarówno właścicieli sklepów, jak i klientów. Od 2018 roku dokonano wielu zmian w zakresie niedziel handlowych, aby zrównoważyć potrzeby pracowników oraz konsumentów.

Sklepy będą zamknięte także w inne Święta, ponieważ są to dni wolne od pracy:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • 31 marca-1 kwietnia – Wielkanoc
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 30 maja – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Święto Niepodległości
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie

Jakie sklepy są otwarte w niedziele niehandlowe?

W niedziele niehandlowe, zgodnie z ustawą o zakazie handlu, sklepy zwykle muszą być zamknięte. Istnieją jednak wyjątki od tego zakazu, w których sklepy mogą być otwarte.

Miejsca, gdzie zakaz handlu nie obowiązuje:

 • stacje benzynowe
 • kioski
 • apteki
 • punkty pocztowe
 • sklepy z pamiątkami i artykułami religijnymi
 • zakłady lecznicze dla zwierząt

Oprócz tego, istnieje lista przykładowych sklepów, które mogą być otwarte w niedziele z zakazem handlu. Należą do nich na przykład sklepy prowadzone przez osoby prywatne, sklepy z lokalnymi produktami spożywczymi, a także te, które oferują produkty rękodzielnicze oraz te, które świadczą usługi gastronomiczne z wyjątkiem sprzedaży alkoholu.

Warto zaznaczyć, że dzięki wyjątkom od zakazu handlu, mamy możliwość dostępu do potrzebnych produktów oraz usług nawet w niedziele niehandlowe, co oznacza większą wygodę dla naszych klientów. Znajdziecie Państwo szeroką gamę produktów spożywczych i inne artykuły codziennego użytku w naszym sklepie online mamyito.pl – zawsze dostępny, nawet w niedziele niehandlowe.

Można zrobić zakupy w niedziele niehandlowe?

W niedziele niehandlowe można zrobić zakupy w placówkach, które nie podlegają ograniczeniom związanym z zakazem handlu. W naszej okolicy, stacje paliw są zazwyczaj otwarte, co daje możliwość nabycia podstawowych artykułów spożywczych. Apteki również pozostają czynne, zapewniając dostęp do lekarstw i artykułów pierwszej potrzeby. Piekarnie, z uwagi na specyfikę swojej działalności, również są jednym z wyjątków, które mogą być otwarte w niedziele niehandlowe.

Kto może pracować w niedzielę?

Praca w niedziele niehandlowe jest możliwa dla osób zatrudnionych w miejscach pracy, które nie są objęte zakazem handlu w niedzielę. Przykłady takich miejsc to służby zdrowia, stacje paliw, hotele, restauracje, obsługa transportu publicznego i inne niehandlowe instytucje. Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce z powodów kulturowych, społecznych i religijnych, a także jako forma ochrony praw pracowników przed nadmiernym wykorzystywaniem.

W tym kontekście związki zawodowe odgrywają istotną rolę w walce o prawa pracowników, włączając w to swobodę od pracy w niedzielę. Studenci i rodzice mogą mieć różne perspektywy zatrudnienia w niedziele, zależnie od swoich potrzeb i możliwości. Dla studentów praca w niehandlowe niedziele może być szansą na zwiększenie dochodu, podczas gdy dla rodziców może stanowić wyzwanie w związku z opieką nad dziećmi.

Niedziele handlowe 2024

Kiedy będzie najbliższa niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych na 2024 rok prezentuje się następująco:

 • 5 stycznia
 • 12 kwietnia
 • 9 czerwca
 • 14 lipca
 • 25 sierpnia
 • 13 października
 • 8 grudnia

Jeśli chodzi o porównanie z rokiem 2023, to tam mieliśmy siedem niedziel handlowych, a w 2024 roku również siedem, jednakże daty są oczywiście inne.

Niedziele handlowe 2025

W 2025 roku, zgodnie z przepisami ustawy ograniczającej niedzielną sprzedaż, nastąpi zakaz handlu w niedziele i święta. Planowane niedziele handlowe będą miały miejsce zgodnie z kalendarzem, który uwzględni daty, kiedy sklepy będą otwarte dla klientów.

Niedziele handlowe w 2025 roku:

 • 26 stycznia.
 • 13 kwietnia.
 • 27 kwietnia.
 • 29 czerwca.
 • 31 sierpnia.
 • 14 grudnia.
 • 21 grudnia.

Według obowiązujących przepisów, niedziele handlowe w 2025 roku będą miały miejsce tylko kilka razy w roku, co z pewnością wpłynie na harmonogram zakupów konsumentów. Kluczowe daty niedziel handlowych oraz szczegóły dotyczące zakazu handlu w niedziele i święta zostaną dostarczone z wyprzedzeniem, aby nasi klienci mogli bez problemu zaplanować swoje zakupy online z dostawą w Warszawie i okolicach.

Co można robić w niedzielę niehandlową poza zakupami?

Niedzielna wizyta w galerii handlowej bez możliwości zakupów może być frustrująca, ponieważ nie można pójść kupić batona czy brakującego elementu przepisu obiadowego do dowolnego sklepu, ale istnieje wiele możliwości, aby skutecznie poradzić sobie z zakazem handlu. Można skorzystać z różnorodnych usług gastronomicznych, odwiedzić kawiarnię lub restaurację, czy też skorzystać z usług rozrywkowych takich jak kino czy kręgle. Można też skorzystać z salonów piękności i usług spa.

Placówki takie jak kina, restauracje, oraz usługi rozrywkowe są otwarte, co daje możliwość spędzenia czasu w galerii handlowej. Z drugiej strony, zniesienie zakazu handlu w niedziele mogłoby zwiększyć przychody sklepów oraz dać pracownikom więcej elastyczności w doborze swojego grafiku pracy. Decyzja rządu dotycząca zakazu handlu w niedziele pozostaje wysoce dyskutowaną kwestią. Obecnie zakaz jest utrzymany, ale kwestia ta jest przeważnie analizowana pod kątem społecznym, gospodarczym i kulturowym. Pomimo to, galeria handlowa oferuje bogatą ofertę rozrywkową, wyżywieniową i usługową, umożliwiającą spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi, nawet bez możliwości zakupów.

Kto chciał niedziele niehandlowe?

Zmiany w przepisach dotyczących handlu w niedzielę wywołują wiele dyskusji i argumentów. Argumenty za zmianami obejmują większą swobodę wyboru konsumentów, zwiększenie konkurencji na rynku oraz skorzystanie dla pracowników, którzy mogliby więcej zarobić pracując w niedzielę. Z kolei przeciwnicy zmian obawiają się, że większa dostępność sklepów w niedzielę może szkodzić lokalnym małym przedsiębiorstwom, prowadzić do większego wyzysku pracowników oraz przyczynić się do dalszej komercjalizacji życia społecznego.

Konsumenci często wyrażają rozbieżne opinie na temat zmian w przepisach dotyczących handlu w niedzielę. Związki zawodowe zazwyczaj opowiadają się przeciwko rozszerzeniu godzin handlu, obawiając się większego obciążenia pracowników. Politycy również podzielają się na zwolenników i przeciwników, zależnie od preferencji partyjnych.

Aktualny podział społeczeństwa odzwierciedla konflikt między wygodą konsumencką a ochroną praw pracowników. Decyzja rządzącej koalicji może być kluczowa, aby określić, czy i w jaki sposób przepisy dotyczące handlu w niedzielę ulegną zmianie. W naszym sklepie mamyito.pl staramy się uwzględniać różnorodne preferencje klientów i respektować prawa pracowników.