Wybór odpowiedniego oleju do gotowania może mieć znaczący wpływ na smak i ogólną jakość potraw. Niezależnie od tego, czy smażysz, dusisz, czy przygotowujesz sałatki, rodzaj użytego oleju może mieć wpływ na końcowy rezultat. Przy tak wielu dostępnych opcjach, podjęcie decyzji, który olej jest najlepszy dla każdej metody gotowania, może być przytłaczające. W tym przewodniku omówimy najlepsze oleje do smażenia, duszenia i sałatek, aby pomóc Ci podejmować świadome decyzje w kuchni. Zobacz też Jak zrobić klarowane masło w domu?

Jaki olej do smażenia wybrać?

Zdrowy tłuszcz do smażenia odgrywa kluczową rolę w naszej diecie. Oto kilka rodzajów tłuszczu, które są najlepsze do smażenia i dlaczego są one bardziej korzystne dla naszego zdrowia.

 1. Rafinowana oliwa z oliwek: Jest to jedno z najzdrowszych i najpopularniejszych źródeł tłuszczu do smażenia. Ma wysoki punkt dymienia tłuszczu, co oznacza, że nie rozkłada się ona w wysokiej temperaturze. Dodatkowo, oliwa z oliwek jest bogata w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.
 2. Olej kokosowy: Ten tłuszcz roślinny ma wyjątkowe właściwości. Ma również wysoki punkt dymienia i jest odporny na utlenianie się w wysokich temperaturach. Olej kokosowy zawiera również średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są łatwiejsze do strawienia i mogą zwiększać metabolizm.
 3. Olej ryżowy: Jest to inna zdrowa opcja do smażenia. Posiada delikatny smak i zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła. Ma wysoki punkt dymienia i zawiera niewielką ilość trans tłuszczów, które są szkodliwe dla zdrowia.
 4. Olej rzepakowy: Ten olej roślinny jest chwalony ze względu na niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i dobrą równowagę kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Olej rzepakowy ma również stosunkowo wysoki punkt dymienia i jest dobrym wyborem do smażenia.

Warto zauważyć, że rafinacja tych olejów pozwala na usunięcie nieczystości i substancji szkodliwych dla zdrowia, co czyni je zdrowszymi do smażenia. Wybierając zdrowe tłuszcze do smażenia, możemy cieszyć się pysznymi potrawami, jednocześnie dbając o nasze zdrowie.

Jaki olej wybrać do smażenia płytkiego?

Do smażenia płytkiego, gdzie potrawa jest podsmażana na patelni lub w niewielkiej ilości oleju, można wybrać oleje o nieco niższym punkcie dymienia, które nadal są stabilne termicznie. Kilka dobrych opcji to:

 • Olej rzepakowy: Jest popularnym wyborem do smażenia na patelni, ponieważ ma wysoki punkt dymienia i neutralny smak.
 • Olej słonecznikowy: Ma również wysoki punkt dymienia i nadaje się do smażenia na większość rodzajów potraw.
 • Olej sezamowy: Dodaje unikalny aromat i smak potrawom, ale ma nieco niższy punkt dymienia, dlatego lepiej używać go do smażenia płytkiego na niskiej lub średniej temperaturze.
 • Tłuszcz z gęsi lub kaczki: Jeśli poszukujesz bardziej aromatycznego i bogatszego smaku, możesz użyć tłuszczu z gęsi lub kaczki do smażenia płytkiego. Jednak pamiętaj, że są one bogate w tłuszcze nasycone i powinny być spożywane z umiarem.

Zawsze pamiętaj, że smażenie płytkie powinno być przeprowadzane na umiarkowanym ogniu, aby uniknąć spalenia oleju i potrawy. Ważne jest również, aby wybierać oleje o jak najwyższej jakości, nierafinowane i tłoczone na zimno, aby zachować ich wartości odżywcze.

Jaki olej wybrać do smażenia głębokiego?

Do smażenia głębokiego zaleca się używanie olejów, które mają wysoki punkt dymienia i są stabilne termicznie. Kilka zdrowych i popularnych opcji to:

 • Olej rzepakowy: Posiada wysoki punkt dymienia i niską zawartość tłuszczów nasyconych. Jest bogaty w kwas oleinowy, który jest korzystny dla zdrowia serca.
 • Olej kukurydziany: Ma wysoki punkt dymienia i jest stosunkowo neutralny w smaku. Jest również łatwo dostępny i stosunkowo tani.
 • Olej słonecznikowy: Jest dobrą opcją do smażenia głębokiego, ponieważ ma wysoki punkt dymienia i jest bogaty w witaminę E.
 • Tłuszcz kokosowy rafinowany: Mimo że tłuszcz kokosowy jest bogaty w tłuszcze nasycone, rafinowana odmiana ma wyższy punkt dymienia i może być stosowana do smażenia głębokiego.

Pamiętaj jednak, że smażenie głębokie jest techniką, która obejmuje podgrzewanie tłuszczu do wysokiej temperatury, co może prowadzić do tworzenia się substancji szkodliwych dla zdrowia. Dlatego ważne jest, aby smażenie głębokie ograniczać i wybierać zdrowe opcje tłuszczów, a także dbać o sposób przygotowywania i ograniczać spożycie potraw smażonych na rzecz dań gotowanych, pieczonych lub grillowanych.

Jaki olej wybrać Smażenie, duszenie, sałatki

Jaki jest najgorszy olej do smażenia?

Niektóre oleje i tłuszcze mają niski punkt dymienia i nie nadają się do smażenia na wysokich temperaturach. Są to między innymi:

 • Olej lniany: Posiada niski punkt dymienia i nie powinien być używany do smażenia na wysokich temperaturach. Nadaje się do dodawania do sałatek lub spożywania na zimno.
 • Olej z pestek winogron: Ma stosunkowo niski punkt dymienia i nadaje się głównie do sałatek i marynat.
 • Olej słonecznikowy: Podobnie jak olej z pestek winogron, ma stosunkowo niski punkt dymienia i może się palić podczas smażenia na wysokich temperaturach. Może być jednak używany do smażenia na średnich temperaturach.
 • Masło: Ze względu na zawartość wody i białka, masło ma niski punkt dymienia i może się spalać podczas smażenia na wysokich temperaturach. Może być używane do smażenia na średnich temperaturach lub jako dodatek po ugotowaniu dania.

Zamiast tych olejów i tłuszczów, zaleca się stosowanie olejów o wyższym punkcie dymienia do smażenia na wysokich temperaturach, takich jak olej rzepakowy, olej słonecznikowy wysokootłuszczowy, olej kukurydziany, olej sojowy czy tłuszcz kokosowy. Warto jednak zawsze sprawdzać informacje na opakowaniach i dostosować sposoby smażenia do odpowiednich olejów i tłuszczów.

Jaki olej wybrać do smażenia ryb?

Kiedy przygotowujemy świeże ryby, istotne jest odpowiednie dobranie oleju do smażenia, aby zachować ich delikatny smak i wartości odżywcze. Tłuste gatunki ryb, takie jak łosoś czy makrela, najlepiej są pieczone, gotowane na parze lub grillowane, by zachować ich naturalną soczystość. 

Zamiast tego, polecamy używanie oleju rzepakowego o wysokiej temperaturze dymienia lub oliwy rafinowanej. Olej rzepakowy doskonale sprawdza się przy smażeniu ryb, ponieważ jest stabilny w wysokich temperaturach i nie zmienia smaku potrawy. Oliwa rafinowana, choć znacznie droższa, również jest dobrym wyborem, ponieważ nie wpływa na smak ryby i jest zdrowsza niż olej słonecznikowy.

Inną opcją jest masło klarowane, które również świetnie nadaje się do smażenia ryb. To oczyszczone masło ma wysoką temperaturę dymienia i dodaje rybom subtelny, maślany smak. Warto go wypróbować, zwłaszcza gdy poszukujemy bardziej intensywnych aromatów.

Jaki tłuszcz wybrać do duszenia?

Gdy chodzi o duszenie potraw, wybór odpowiedniego tłuszczu jest kluczowy. Proces ten często rozpoczynamy od krótkiego obsmażania produktu, dlatego tłuszcz odporny na wysoką temperaturę jest preferowany.

Dobrą opcją do duszenia jest olej z oliwek. Nie tylko jest smaczny i zdrowy, ale także posiada właściwości, które utrzymają wysoką temperaturę bez rozkładu. Inną opcją jest olej rzepakowy, który również dobrze znosi wysokie temperatury i nadaje duszonym potrawom lekko orzechowy smak.

Warto wspomnieć, że używanie patelni z powłoką nieprzywierającą ułatwia proces duszenia. Dzięki temu potrawa nie przywiera do patelni, a proces duszenia odbywa się równomiernie.

Czym skropić sałatę?

Sałatę można skropić różnymi olejami lub tłuszczami, w zależności od preferencji smakowych i odżywczych. Kilka popularnych opcji to:

 1. Olej rzepakowy: Jest to dobry wybór ze względu na neutralny smak i wysoką zawartość kwasów omega-3.
 2. Olej oliwkowy: Jest to popularny i aromatyczny wybór. Oliwa z oliwek ekstra vergine ma intensywny smak i cenny profil odżywczy.
 3. Olej sezamowy: Dodaje egzotycznego smaku i aromatu. Jest często używany w kuchni azjatyckiej.
 4. Olej lniany: Ma wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Zaleca się go spożywać jako dodatek, ponieważ nie nadaje się do smażenia na wysokich temperaturach.
 5. Tłuszcz awokado: Jest to zdrowa i bogata w tłuszcze roślinne opcja. Można wykorzystać masło z awokado lub tylko sam awokado w postaci pasty.

Warto eksperymentować z różnymi olejami i tłuszczami, aby odkryć swoje ulubione połączenia smakowe. Ważne jest również skonsultowanie się z własnym lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem nowych tłuszczów do diety, zwłaszcza jeśli masz jakieś specyficzne potrzeby zdrowotne.