Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy jajka w Twojej lodówce są jeszcze świeże? Nikt nie chce otworzyć nieświeżego jajka, ale jak można się upewnić, zanim będzie za późno?

Sprawdzanie świeżości jajka to umiejętność, którą powinien posiadać każdy domowy kucharz. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na określenie, czy jajko jest nadal dobre do użycia, czy też nadszedł czas, aby je wyrzucić.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez najbardziej niezawodne metody sprawdzania świeżości jajka, abyś mógł bez obaw używać ich w swoich ulubionych przepisach. Pożegnaj się ze zgadywaniem i zacznij cieszyć się świeżymi jajkami za każdym razem. Zobacz też Co można jeść zamiast jajek?

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka są niezwykle odżywcze i stanowią doskonałe źródło wysokiej jakości białka, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, które organizm potrzebuje do wytwarzania białka. Ponadto jajka są bogatym źródłem witamin – zwłaszcza witaminy D, witaminy B12, witaminy A, witaminy E oraz witamin z grupy B, takich jak biotyna i kwas foliowy.

Zawierają również minerały, takie jak żelazo, cynk i selen. Jajka są również niskokaloryczne i sycące, mogą zatem pomóc w kontrolowaniu wagi. Warto zwrócić uwagę, że jajka zaleca się spożywać w umiarkowanych ilościach, jako część zrównoważonej diety.

Rodzaje jajek kurzych

Różne rodzaje jajek mogą mieć pewne znaczenie dla osób o szczególnych preferencjach żywieniowych lub potrzebach dietetycznych. Oto kilka różnych rodzajów jajek:

  • Jajka ekologiczne: Pochodzą od kur, które były karmione ekologicznym pokarmem i miały dostęp do otwartych przestrzeni.
  • Jajka wolnego wybiegu: Pochodzą od kur, które miały dostęp do zewnętrznych przestrzeni, co pozwala im na naturalne zdobywanie pożywienia.
  • Jajka z chowu ściółkowego: Pochodzą od kur, które poruszająsię po głębokiej ściółce, która pokrywa całą powierzchnię hodowlaną.

Bez względu na rodzaj jajka, warto zwracać uwagę na sposób, w jaki hodowane są kurczaki, z których pochodzą jajka, oraz jakie warunki mają. Osobom dbającym o kwestie etyczne i ekologiczne czy też o jakość pożywienia może to mieć znaczenie, natomiast pod względem odżywczym wszystkie jajka zapewniają podobne korzyści zdrowotne.

Czy wiesz, że…

Jajka kurze mają naturalną ochronę przed bakteriami. Skorupa jajka zawiera warstwę naturalnego „laku” – kutikuli, czyli mucyny, która chroni wnętrze jaja przed wnikaniem bakterii i utratą wilgoci. Jest wykonana w 90% z białek mających właściwości antybakteryjne. Dlatego umycie jajka bezpośrednio przed przechowywaniem może zwiększyć ryzyko zanieczyszczenia, ponieważ usuwa tę chroniącą warstwę.

Jak sprawdzić świeżość jajka?

Oto sposoby na sprawdzenie czy jajka są świeże.

1. Metoda ze szklanką wody

Aby sprawdzić świeżość jajka za pomocą szklanki wody, umieść surowe jajko w szklance zimnej wody i obserwuj jego zachowanie. Warto zauważyć, że im starsze jajko, tym bardziej się rozchodzi.

  • Jajko, które opada na dno i leży płasko oznacza, że jest bardzo świeże i idealne do użycia.
  • Jajko, które zanurza się, ale nie leży na całej powierzchni dna szklanki, jest nadal dobre, ale niedługo trzeba je zużyć.
  • Jajko, które wypływa na powierzchnię lub unosi się na wodzie, jest już stare i najlepiej je wyrzucić.

Kiedy jajko starzeje się, wewnątrz tworzą się kieszenie powietrzne. Im większa kieszeń, tym starsze jajko. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić świeżość jajka, zanim zdecydujesz się je wykorzystać w swoich potrawach. W naszym sklepie mamyito.pl znajdziesz bigos, sałatki i desery, które z pewnością wykorzystają świeże jajka – sprawdź naszą ofertę!

2. Smak i zapach

Aby sprawdzić czy jajka są świeże za pomocą smaku i zapachu, zacznij od ugotowania jaja na twardo. Gdy jest gotowe, zerknij na położenie żółtka. Im bardziej centralne jest żółtko, tym świeższe jest jajko. Następnie sprawdź, czy wydziela ono brzydki zapach. Świeże jajka mają delikatny, neutralny zapach, podczas gdy te stare mogą wydzielać specyficzny zapach siarki.

Konieczne jest także zwrócenie uwagi na kolor żółtka. Żółtko świeżego jajka ma intensywny, pomarańczowy kolor, podczas gdy stare jajka mogą mieć blade lub rozmyte żółtko. Pamiętaj, że kolor żółtka ma znaczenie w kontekście zdrowia jajka – intensywny kolor oznacza większą ilość beta-karotenu i zdrowsze jajka. 

3. Potrząsanie

Jeśli chcesz sprawdzić świeżość jajek poprzez potrząsanie, warto zwrócić uwagę na dźwięk, jaki wydaje jajko podczas delikatnego poruszenia. Świeże jajka powinny wydawać stłumiony dźwięk chlupania, podobny do lekkiego szumu. Jest to spowodowane zwartej struktury białka i żółtka, które nie pozwalają na swobodne poruszanie się w środku skorupki. Zepsute jajko z kolei wyprodukuje bardziej płaski, bardziej „płynny” dźwięk, ponieważ wszystkie jego składniki uległy już rozkładowi.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże Sprawdzone sposoby

Czy wiesz, że…

Kolor skorupki jaja zależy głównie od genetyki rasy kurczaka. Większość ludzi kojarzy jaja kurze z brązowymi skorupkami, ponieważ wiele popularnych ras kurczaków, takich jak Rhode Island Red czy Plymouth Rock, znane są z produkcji brązowych jaj. Jednak w rzeczywistości, skorupki jaj kurzych mogą przyjmować różne odcienie, w zależności od rasy kurczaka. Istnieją rasy, takie jak Leghorn, które znane są z produkcji jaj o białych skorupkach, podczas gdy niektóre inne rasy mogą produkować jaja o bardziej nietypowych kolorach, takich jak niebieski, zielony, beżowy czy różowy.

Jest to zjawisko ciekawe dla hodowców i miłośników kur, co sprawia, że jaja kurze w różnorodnych odcieniach stanowią atrakcyjny element różnych kolekcji jaj kurzych. Ostatecznie kolor skorupki jaja nie ma wpływu na jego zawartość odżywczą ani smak, zatem niezależnie od koloru, wszystkie jaja kurze są równie wartościowe żywieniowo.

Kiedy mamy pewność, że jajko jest zepsute?

Kiedy staramy się ocenić, czy jajko jest zepsute, nie zawsze możemy polegać na intensywności barwy żółtka czy kolorze skorupki. Istnieją inne cechy zewnętrzne, które mogą wskazywać na potencjalne zepsucie. Na przykład, jajko może wydawać się lekkie, gdy jest stare, a także może występować nieprzyjemny zapach.

Kolorowy osad na powierzchni skorupki lub rozpuszczająca się skorupka mogą również wskazywać na zepsucie. Jeśli chodzi o samą zawartość, objawy zepsutego białka jajka obejmują perłową lub różowawą barwę, a także kleistą konsystencję.

Ważne jest również, aby pamiętać o prawidłowym przechowywaniu jajek, ponieważ nawet te świeże mogą się zepsuć, jeśli nie są przechowywane w odpowiednich warunkach. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia i zastosować się do zaleceń dotyczących przechowywania.

Jak przechowywać jajka?

Aby zachować świeżość jajek na dłużej, warto przechowywać je w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura przechowywania jajek to około 4°C. Można to osiągnąć poprzez umieszczenie ich w chłodziarce, najlepiej w specjalnej półce na drzwiach, gdzie temperatura jest najbardziej stabilna.

W przypadku, gdy skorupka jajka zostanie pęknięta, nie należy się martwić. Takie jajka nadal można spożyć, jednak zaleca się zużyć je jak najszybciej. Pękniętą skorupkę warto również dokładnie umyć przed użyciem.

Ile można przechowywać jajka zanim się popsują?

Jajka można przechowywać w lodówce przez około 3-5 tygodni od daty, którą znajduje się na opakowaniu, jeśli zostały odpowiednio przechowywane. Aby zwiększyć czas przechowywania jajek, warto trzymać je w najlepszym stanie – nieumyte i w oryginalnym opakowaniu. Dodatkowo, jajka powinny być przechowywane w taki sposób, aby były chronione przed zmianami temperatury i wilgocią.