Jako właściciel psa chcesz mieć pewność, że twój futrzany przyjaciel otrzymuje najlepsze możliwe odżywianie. Podczas gdy wielu właścicieli psów decyduje się na komercyjną karmę dla psów, niektórzy zwracają się ku domowym posiłkom, aby zaspokoić specyficzne potrzeby żywieniowe swoich pupili. Ale co powinieneś gotować dla swojego psa i czy jest to warte czasu i wysiłku?

W tym artykule omówimy korzyści płynące z gotowania dla psa, potencjalne zagrożenia z tym związane oraz jak prawidłowo ułożyć zbilansowaną dietę dla swojego futrzanego towarzysza. Niezależnie od tego, czy rozważasz przejście na domowe posiłki, czy po prostu chcesz uzupełnić dietę swojego psa, ten przewodnik dostarczy Ci cennych spostrzeżeń i wskazówek, jak zapewnić psu odżywianie, którego potrzebuje, aby dobrze się rozwijać.

Jakie są najważniejsze składniki odżywcze psiej diety?

W diecie psa kluczowymi składnikami odżywczymi są białko, tłuszcz i węglowodany. Białko jest istotne dla budowy mięśni i utrzymania zdrowego układu immunologicznego, dlatego warto wybierać dietę bogatą w wysokiej jakości źródła białka, takie jak mięso, ryby czy jaja. Tłuszcz natomiast dostarcza energii oraz wspomaga zdrowie skóry i sierści. Z kolei węglowodany są głównym źródłem energii i powinny być obecne w zrównoważonych ilościach.

Oprócz tych podstawowych składników konieczne jest także zapewnienie psu właściwej ilości witamin i składników mineralnych. Witaminy takie jak A, D, E, K, oraz witaminy z grupy B są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, podobnie jak składniki mineralne, w tym wapń, żelazo, cynk czy magnez.

W przypadku diet domowych suplementacja diety psa może być konieczna, aby zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto rozważyć konsultację z weterynarzem, aby upewnić się, że dieta psa jest kompletna i zrównoważona. W naszym sklepie mamyito.pl oferujemy różnorodne produkty, które mogą pomóc zbilansować psią dietę, zapewniając zdrowe i smaczne opcje żywieniowe.

Na co należy zwrócić uwagę, układając dietę domową dla psa?

Aby dostosować dietę domową dla psa, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kluczowych kroków:

 • Oceń potrzeby żywieniowe: Pierwotne zapotrzebowanie energetyczne psa zależy od jego wagi, wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia.
 • Określenie składników odżywczych: Minimalne wymagane składniki odżywcze to białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Ewentualne maksymalne wymagane składniki to dodatkowe suplementy, jak np. kwasy omega-3.
 • Wybór odpowiednich surowców: Dobrymi źródłami białka są mięso, ryby i jaja, a tłuszczy – oleje roślinne. Węglowodany można uzyskać z warzyw i zbóż.
 • Uwzględnienie suplementów: W zależności od potrzeb, można dostarczyć suplementy, takie jak witaminy, minerały, a także preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę dla zdrowych stawów.
 • Zbilansowana dieta: Ważne jest, aby zbilansować posiłki, dostarczając odpowiednią ilość składników odżywczych, aby zapewnić psu zdrowie, rozwój i długie życie.

Pamiętaj, aby włączyć do diety psa różnorodne smaczne produkty takie jak zdrowe przysmaki, pełne witamin i minerałów. 

Czy warto gotować psu?

Gotowanie dla psa ma swoje zalety i wady. Decyzja, czy warto gotować psu, zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby żywieniowe psa, czas, jaki właściciel może poświęcić na przygotowywanie posiłków, oraz wiedza na temat odpowiedniego zbilansowania diety.

Przed podjęciem decyzji o gotowaniu dla psa warto skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia zwierząt, aby uzyskać wskazówki dotyczące odpowiedniej diety dla zwierzęcia. Warto również pamiętać o tym, że niektóre składniki lub potrawy, które są bezpieczne dla ludzi, mogą być szkodliwe dla psa, dlatego należy uważać, co znajduje się na talerzu zwierzęcia.

Zalety gotowania dla psa

 1. Kontrola składu – gotowanie dla psa umożliwia kontrolę jakości składników, co pozwala unikać konserwantów, barwników oraz sztucznych dodatków, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie zwierzęcia.
 2. Dostosowanie diety – gotowanie pozwala dokładnie dostosować posiłki do potrzeb zdrowotnych i preferencji smakowych psa, co może być szczególnie ważne w przypadku alergii pokarmowych lub innych specyficznych wymagań żywieniowych.
 3. Świeże składniki – gotowanie pozwala używać świeżych, naturalnych składników, co przyczynia się do lepszej jakości pożywienia i lepszego smaku.
 4. Kontrola porcji – gotowanie pozwala precyzyjnie kontrolować wielkość porcji i ilość poszczególnych składników, co jest istotne dla utrzymania prawidłowej wagi psa.
 5. Lepsza strawność – samodzielne gotowanie dla psa pozwala unikać dodatków sztucznych środków konserwujących, barwników i wypełniaczy, co sprzyja lepszej strawności i poprawia przyswajalność składników odżywczych.
 6. Wspólne doświadczenie – gotowanie w domu pozwala na wzmacnianie więzi między psem a właścicielem poprzez wspólne spędzanie czasu w kuchni i aktywnościach związanych z przygotowywaniem posiłków.

Wady diety gotowanej dla psa

 1. Brak równowagi żywieniowej – gotowanie może utrudniać zapewnienie psu kompletnego i zrównoważonego pożywienia, aby spełnić wszystkie jego potrzeby żywieniowe.
 2. Wymaga czasu i wysiłku – gotowanie dla psa może być czasochłonne i wymagać regularnej pracy przygotowawczej, co może stanowić wyzwanie dla właściciela.
 3. Ryzyko niedoborów i nadmiarów – samodzielne gotowanie może prowadzić do niedoborów lub nadmiarów poszczególnych składników odżywczych, jeśli nie jest dobrze zbilansowane.
 4. Może być drogie – gotowanie dla psa może być kosztowne, szczególnie jeśli używane są wysokiej jakości składniki, suplementy lub produkty spożywcze.
 5. Wymaga wiedzy żywieniowej – właściciel musi mieć odpowiednią wiedzę na temat żywienia psa, aby zapewnić mu odpowiednią dietę, w przeciwnym razie może to prowadzić do złej jakości żywienia.

Jednakże można skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą od żywienia zwierząt, aby uzyskać właściwe wskazówki i zalecenia dotyczące żywienia gotowanego dla psa.

Co gotować psu Czy warto i jak ułożyć mu dietę

Jak przygotować domowe jedzenie dla psa?

Przepis na przykładowy posiłek dla psa. Należy modyfikować go w zależności od masy ciała psa i jego aktywności.

Składniki

 • 500g mięsa mielonego (np. drób, jagnięcina, wołowina)
 • 0,5 szklanki ugotowanego ryżu
 • 2 marchewki, ugotowane i pokrojone na małe kawałki
 • 2 szklanki szpinaku, ugotowanego i pokrojonego na małe kawałki
 • 2 łyżki oleju roślinnego (np. rzepakowy, kokosowy)
 • 2 łyżki drożdży żywych (opcjonalnie, jako źródło witaminy B)

Przygotowanie:

 1. W dużym garnku ugotuj mięso mielone na maśle lub oleju, aż będzie w pełni ugotowane.
 2. Dodaj do mięsa ryż oraz ugotowane i pokrojone warzywa.
 3. Wlej olej roślinny i wymieszaj, aby wszystkie składniki się połączyły.
 4. Na koniec dodaj drożdże żywe, jeśli używasz.
 5. Pozwól, aby całość się lekko przegrzeła, a następnie odstaw do ostygnięcia.
 6. Podziel posiłek na porcje odpowiadające codziennej dawce żywieniowej psa i podawaj wg zaleceń weterynarza.

Nie zapomnij, że przed podaniem nowego jedzenia psu, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, zwłaszcza jeśli pies ma jakieś specjalne potrzeby żywieniowe.

,,Stara szkoła” żywienia – dobry wybór czy zagrożenie dla psa?

Karmienie psa według „starej szkoły” może niesie ze sobą wiele zagrożeń, które mogą prowadzić do różnych chorób oraz problemów zdrowotnych u naszego pupila. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, co z kolei może doprowadzić do chorób takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca, czy problemów związanych z układem trawiennym.

Dodatkowo, karmienie psa toksycznym jedzeniem może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zatrucia pokarmowe, wymioty, biegunki, a nawet uszkodzenie narządów wewnętrznych. Spożywanie toksycznych dla psa produktów, takich jak czekolada, cebula, czy orzechy, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Aby zapewnić psu zdrowe żywienie, zaleca się stosowanie właściwie zbilansowanej diety, która uwzględnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wskazane jest także unikanie toksycznych produktów oraz regularne konsultowanie się z weterynarzem w kwestii odpowiedniej diety dla pupila. Dzięki temu możemy zapewnić naszemu psu zdrowe i pełnowartościowe pożywienie, które wspomoże jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Skąd mam wiedzieć, czy podaję psu zbilansowaną dietę domową?

Aby to osiągnąć, należy uwzględnić składniki odżywcze zgodnie z rekomendacjami FEDIAF. Minimalne i maksymalne zalecane zawartości składników odżywczych, witamin i minerałów są kluczowe, a ewentualne suplementy mogą okazać się pomocne.

Badania krwi są niezwykle istotne, aby ocenić skuteczność diety domowej dla psa. Warto zwrócić uwagę na poziom białka, tłuszczu, wapnia i fosforu. Ponadto ważne jest monitorowanie poziomu witamin i minerałów, takich jak witamina D, żelazo czy potas. Dbaj również o to, by dieta była odpowiednio zbilansowana pod względem kwasów tłuszczowych.

Pojęcie DER (dzienna energia metaboliczna) jest kluczowe. Rozważ gotowanie posiłków dla psa w domu, gdy cierpi na alergie pokarmowe lub jest starszy. Zadbaj o to, by dieta była odpowiednio zbilansowana pod względem jakości i ilości składników. Dzięki temu zapewnisz psu zdrową i smaczną dietę domową.

Czego nie mogą jeść psy?

Psy nie powinny spożywać wielu produktów spożywczych, które są bezpieczne dla ludzi. Kilka potencjalnie szkodliwych produktów dla psów obejmuje:

 • Czekolada: Zawiera teobrominę i kofeinę, które mogą być szkodliwe lub nawet śmiertelne dla psów.
 • Cebula i czosnek: Mogą powodować uszkodzenie czerwonych krwinek i prowadzić do niedokrwistości.
 • Awokado: Zawiera substancję zwaną persiną, która może być szkodliwa dla psów.
 • Wędzone mięso oraz produkty z dużą ilością soli: Mogą powodować problemy żołądkowe i utrudniać psu regulację potasu.
 • Orzechy różnych rodzajów: Niektóre orzechy, takie jak orzechy nerkowca czy orzechy makadamia, są szkodliwe dla psów, a pęknięty orzech włoski może powodować zaburzenia żołądkowe i problemy z trzustką.
 • Alkohol: Niebezpieczny dla psów, może prowadzić do zatrucia alkoholowego.
 • Produkty mleczne: Niektóre psy mogą mieć trudności z trawieniem laktozy, co może prowadzić do problemów żołądkowych.

Ekstremalna ostrożność jest zawsze zalecana przy podawaniu psu nowych produktów spożywczych, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.